SEO UYUMLU BLOG YAZARKEN KULLANILABİLECEK ARAÇLAR NELERDİR?

2088

By Berkay Öztunç 23 May 2020

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization olarak açılım sağlanmakta ve Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Blog yazılarımızın Google aramalarında üst sıralarda olmasını istiyorsak bu noktada dikkat etmemiz gereken hususlar bulunmaktadır. Google web sitelerini aramalarda sıralarken belirli kriterleri göz önünde bulundurur bu konuda hala açıklamadığı kriterler olsa da bir kısmı pek çok webmaster tarafından bilinen şeylerdir. 

SEO Eklentileri

 All in One SEO Pack Eklentisi:

Wordpress plugin store’da bulunan bu eklenti bu zamana kadar 20 milyondan daha fazla kez indirilmiştir.  Bu sebepten en çok indirilen SEO Eklentisi konumunda bulunmaktadır. Kendisiyle ilgili pek çok Türkçe yazılı ve görsel kaynak bulabilirsiniz. 

WordPress SEO by YOAST:

Kendi başına bir marka olabilmiş olan bu eklenti ise en kaliteli biçimde seo işlemlerinizi sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Eklentiyi kurduğunuz zaman ilk baştaki kurumda size pek çok şeyi anlatmakta ve her makale girişinizde size kriter raporu sunmaktadır.

SEO Friendly Images:

Bu eklenti sayesinde görsellerden de hit alışınız artacaktır çünkü SEO dostu resimler oluşturmanızı sağlayacak ve görsellerdeki indeks sayınızı arttırmaya yönelik işlemler sağlayacaktır.  Peki bunu nasıl yapıyor derseniz; Bu eklenti her görsel için bir alt metin ve başlık tanımı yapmakta bu sayede arama motorlarının örümcekleri indekslerine bu resimleri kaydetmekte ve siz de o indekslerden hit kazanmaktasınız. Eklentinin ayarlar kısmı otomatik olarak en iyi performansa ayarlı bir şekilde kurulumu sağlanmaktadır sizler o ayarlara hiç dokunmadan direkt kullanımınıza alın.  Büyük haber sitelerinde falan mutlaka denk gelmişsinizdir bazı kelimelerin üzerinde köprü olarak o kelimenin etiket url’si bulunmakta işte bu eklenti tam olarak o işe yaramaktadır. Etiket yazmanıza bu sayede gerek kalmıyor eklenti kendisi etiketleri oluşturuyor ancak isterseniz siz de ekleyebilirsiniz. Ayrıca eklentinin çalışma alanlarını da sizler seçebilmektesiniz. Source kısmına gelip oradan hangi kısımlarda aktif hangi kısımlarda pasif olmasını istiyorsanız bunu kendi isteğinize göre şekillendirebilmektesiniz.

W3 Total Cache :

Daha çok önbellek performansı arttırıcı olmasına rağmen sitelerin açılış hızlarının seo’ya etkisi hesaba katıldığı zaman mutlaka kullanılması gereken bir eklenti olduğu kanaatindeyim.