Mouse ve klavye paylaşımı ? Barrier nedir ?

1

By Berkay Öztunç 02 Sep 2020

2 bilgisayarınız var ve masanızın üzerinde de bir o kadar klavye mouse olmasını istemiyorsanız işte tam size göre bir program. Peki tam ne demek istedin bize tarif eder misin? Tek klavye ve mouse ile iki bilgisayara bağlı çalışabilme özelliği. Tabii ki bunun için bir internet modemine ihtiyacınız var fakat interente ihtiyacınız yok. İki cihaz ortak ağ üzerinde biri sunucu diğeri de bağlanıcı olarak girdiği bir sistem duşünün ve otomatik olarak iki bilgisayara da hükmedebilmektesiniz. Ve işin en güzel yanı işletim sistemi fark etmeksizin bu işlemleri yapabiliyorsunuz. Tabii ki de işletim sistemleri arasında mouse ile geçiş kolay ama klavye ile geçiş biraz zorluyor. Yıllar önceden beri kullanılan bu mantık sayesinde açıksası ben yaz aylarında 3 laptop'a bir klavye ve mouse ile bağlandığım için inanılmaz mutlu oldum. Hadi gelin bu işi nasıl yapıyoruz onu anlatayım.

 

Öncelikle yazılımı github'dan yani açık kaynağından indirebiliyoruz.

https://github.com/debauchee/barrier

Kurulum yapıldıktan sonra Macler için kaynak erişimine izin veriyoruz.

Bundan sonra uygulamayı açınca bize 2 soru soruyor, bunlar 1. create server 2.client connect. Burada öncelikle klavye ve mouse hangi bilgisayarda ise o server olacaktır. Burada iki bilgisayarından aynı ağ üzerinde olmasına dikkat edin. 

Kurulumu 2. bilgisayara yapıp ordan da 2. seçeneği seçiyoruz. Eğer kurulum başarılı ise 1. bilgisayarda alan seçim ekranı otomatik çıkacaktır. Burada ekran paylaşımından da bildiğiniz mouse ekranın hangi tarafından diğer pc ye geçsin mantığı var. Seçimi yaptıktan sonra otomatik olarak diğer ekranda eşleştirme ekranı açılıyor ve start demeniz yeterli işte bitti. 

 

 Şimdi belirlediğiniz ekran ile o tarafa geçebilirsiniz.

 

Eğer iki ve daha fazla ekran çalışıyorsanız, tek klavye mouse ile iki bilgisayarı bu şekilde kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Bu yazılım biraz ucuz çünkü geri gelmeniz gerekir. Daha profesyonel yazılımlar da bulunmakta. Ama ciddi anlamda %99.99 sizin ihtiyacınız karşılıyıcaktır.

 

Sunucu için örnek