Mobil uyumlu site nasıl yapılır ?

7215

By Berkay Öztunç 05 Apr 1919

Mobil uyumlu web sitesi 2019 yılının olmazsa olmazlarındandır. Eğer bir web siteniz varsa ve bu web sitesinin google tarafından kabul edilmesini istiyorsanız mutlaka mobil uyumlu olmalı. Mobil uyumlu web sitelerine "responsive" denilmektedir. Responsive web sitelerinin en büyük özelliği girtikleri cihaza göre konum almalarıdır. Bir web sitesi farklı ekranlarda faklı yerleşimler sergileyebilir. Bilindik responsive tasarımlarda birazdaha detay vericek olursak , web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek anlamındadır.

Mobil uyumlu web sitesi için yapılıcaklar ?

  • Mobil uyumlu css ile mobil görünüm için küçülme
  • Mobil görünüm için içerikdeki resimlerin yeniden boyutlandırılması
  • Mobil web sitesi için ayarlanmış sıkıştırılmış javascript ve css
  • Mobil web sitesi blogları ve yazıları için AMP sayfalarının oluşturulması
  • Sitenin hızının google pagespeed den 95 üzerinde hız raporu almas

Mobil uyumlu görselleri nasıl ayarlıyabilirim ?

Mobil uyumlu görseller yönetim panelinizin izin veriyorsa istenilen boyutlarda fazladan ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. Bir çok CMS bu işlemde sınıfta kalsada vemple CMS sizin için görselleri farklı boyutlarda kaydetmekte ve sumakda . Eğer böyle bir sisteminiz yok ise , Mobil görsellerinizi manuel olarak boyutlandırmak ve sitemde izin veriliyorsa yüklemeniz gerekmektedir. Resimleriniz tam boyutuna göre olması için cihazların mobil test görünümünde ölçülerini alarak boyutlandırabilirsiniz. Örneğin  bir resim 800x600 pixsel ve bu görsel masa üstü için tasarlanmış bir görsel olduğunu var sayalım bu görseliniz için sizin 360x240 veya 310x220 şeklinde mobil uyumlu şekilde telefon ekranlarına sığabilcek görseller ayarlamanız gerekmektedir.

Mobil uyumlu sitelerin seo etkisi nedir ?

Mobil uyumlu siteler seo için olmazsa olmazlardan biridir. Şimdi seo yu bir kenera bırakalım ve kullanıcı deniyimi geçelim. Bir düşünün insanlar sitenizde girdiğinde o sitenin içerisindeki içerik için çok fazla zaman kaybediyor . Doğal olarak sitenin kullanıcı denyimi öne planda tutan google mobil tasarımlı web sitelerinede daha çok öenm vermekde. Doğru bilgi doğru bir görünümle sunulmasını bekliyor. Gelişen google analizlerinde mobil uyum için yapılan iyileştirmeleri artık iyice incelemekte , bir biri üstüne geçen içeriler için bile hata oluşturabilmekte. Bu yüzden mobil tasarım seo açısından değerlendirildiğinde çok öenmli bir hal almıştır.