Mobil oyun yapılarak nasıl para kazanılır ?

941

By Berkay Öztunç 21 Aug 2020

Merhaba herkese, mobil oyun sektöründe bir araştırma içerisindesiniz anlaşılan. Şimdi ise gelir gider hesaplarına bakıyorsanız, burada bir durun derim. Öncelikle Mobil oyun geliştiren firmalarla görüştünüz mü? Toplam bütçeniz belirlendi mi ? Okey bunlar varsa elinizde şimdi ne kazanırım hikayesine geleceğiz. Freemium oyun piyasında yapılan oyunların bir çoğu reklam döngüsü içinde ciddi bir pazarlama çalışması yürütmekteler. Oyunlar genelde pay to win olan şehir kurma oyunları gibi ise ciddi anlamda geliriniz olabiliyor. Tabi bunun için güzel bir pay to win oyuna ihtiyacınız var. Piyasadakileri biraz araştırmanızı öneririm. Diğer uygulama içerisinde eşya veya güçlendirme gibi şeyler alınan oyunlar genelde İAP oranları düşük, freemium kısıtlı bir gelir hacmi oluşturuyor. Bu durumda geriye tek bir şey kalıyor reklam değişimi gibi politikaları izlemek bunda da başka oyunlar ile reklam değişimi yapıyorsunuz. Onların app'inde siz sizin app'inizde onlar çıkıyor. Tabii bu sistemler daha beta aşamasında. Aslında google adword ve adsense birleştirilse aynı bunun gibi olabilir. 

 

Uygulama içerisindeki reklam gelirlerinden bir önceki makalede bahsetmiştim. Verdiğiniz zamana kıyasla cidden düşük bir süre. Tabii ki bunun diğer bir etmeni de şu ki mobil mağazadaki yeriniz genişliyor. Her geçen zaman ve her tutan mobil oyununuzda mağazada bir hacim kapıyorsunuz ve zaman içerisinde büyük oyun firmalarının dikkatini çekebiliyorsunuz. 

 

Günün sonunda şunu kesinlikle söylemem lazım, reklam kazancı ile doğru orantılı olarak büyümeniz mümkün değil. Bu gibi bir büyüme hedefinde mutlaka bir sermayeniz olmalı bunun yanında mutlaka bu parayı güvendiğiniz bir oyuna yatırmalısınız. 

 

Peki nasıl para kazanılır

  • Uygulama içi ürün satışı
  • Aylık abonelik satışı
  • Reklam geliri
  • Sponsorlu eklentiler
  • Oyuncu potansiyeli
  • Oyuncu datası
  • Turnuva boyutunda oyun

Bunlar temelde yer alan ana kalemlerdir. İçlerinde özellikle mobil alanında IAP ve ADS var. 

IAP için google play ve ios store üzerinden komisyon oranları araştırabilirsiniz ama bulamazsınız, çünkü stabil değil ve bunu hesaplamak zaman alır.

ADS için de bir önceki yazımda söz etmiştim gelirin ne olacağı tabii bu da çok fazla değişkenlik göstermekte.