Laravel Framework'ün avantajları nedir ?

7949

By Berkay Öztunç 05 Apr 1919

Laravel, ihtiyaç duyulan birçok gelişmiş özelliği kendisinde barındıran, PHP ve OOP sistemlerinin tüm alanlarından yararlanan, web uygulamaların daha da gelişmesini sağlayan PHP framework olarak adlandırılır.

LARAVEL FRAMEWORK'ÜN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Laravel, alanında çok sade bir kod yazımına olanak sağlar. Yapısı gereği, söz dizimi çok basit ve anlamlıdır. Söz konusu sistem üzerinde küçük bir projeden, büyük bir kurumsal projeye kadar tüm çalışmalarınızı hazırlayabilir, hayata geçirebilirsiniz.

OOP ve PHP'nin tüm alanlarından ve güncelliğinden yararlanır, bu sayede web siteniz güncel WEB serüvenine en uygun biçimde dünyasında yerini alır.

LARAVEL VE PERFORMANS

Web siteniz için hayati önem taşıyan performans statüsünün Laravel ile ilişkisi çok fazla. Laravel, kendi içerisinde cache mekanizması ile çalışır. İçerisindeki redis ile bütünleşmiş olan yapısı gereği web dosyaları bir babanın evladını koruduğu gibi korunur ve bu tarz büyük bir performans artısını kullanıcısına sağlar.

Aynı zamanda laravel ile tek kod ile web sitenizi aktif hale getirebilir veya yapım aşamasında haline sokabilirsiniz.

EN POPÜLER 10 PHP FRAMEWORK EKLENTİSİ

  • Laravel
  • SYSFONY
  • CODEIGNİTER
  • Yİİ2
  • PHALCON
  • CAKEPHP
  • ZEND
  • SLİM
  • FUELPHP
  • PHPIXIE 

Aralarında en popüler ve en çok kullanılan eklentiler ise; Laravel, Sysfony ve Codeıgniter eklentileridir. Bu üçü arasında ise en çok kullanılan Laravel; piyasa içerisinde 2011 yılında piyasaya sürülmüş, kullanıcılar tarafından en çok kullanılan ve beğenilen framework eklentisidir. Bu eklenti, hızlı uygulama geliştirmeyi mümkün kılan bir kod altyapısını kullanıcılarına sunarak, daha sade bir ortamda kullanıcıların en iyi iş çıkartmasının sağlamasını yapar.

LARAVEL TELESCOPE NEDİR? 

Laravel Telescope türkçe anlamı ile Laravel'in Teleskopu olarak adlandırılır. Bu programlama sistemi, laravel içerisinde yazılmış kodların hatalarını ayıklamakla yükümlüdür. Telescope, uygulamanızda yer alan istisnalar, günlük girdiler, veritabanı sorguları, sıraya alınmış işler, posta bildirimleri, önbellek işlemleri, zamanlanmış görevler, değişken dökümler ve bu gibi birçok işi kendi bünyesinde tutar ve en zarif şekilde sistemsel hata oluşması durumunda da direk kullanıcıya durumu bildirir.

LARAVEL FORGE NEDİR?

Laravel Forge, kullanıcıların projelerinin sunucularında en basit haliyle provision, host, ve deploy etme imkanını sağlar. Bunun yanı sıra git push ve pull hook ları ile sunucunuza erişim yapmadan kolaylıkla uygulamanızı yönetminize imkan sağlar . Laravel forge , php 7.2 ile sunucunuz tüm gereksinimleri olan yazılımları içerisine kurmaktadır. Bunların arasında node js , npm , nginx , mysql veya posgresql , php ve redis başlıca gelenlerdir. Queue yani sıralı işlemleri arayüzünden kolaylıkla ayarlıyabilirsiniz.