İos'da uygulama yayınlama nasıl yapılır ?

8070

By Berkay Öztunç 05 Apr 1919

Mobil cihaz kullanıcıları alışkanlıkları sebebiyle telefonların işletin sistemleri sebebiyle ikiye ayrılmış durumdalar. Mobil cihaz kullanıcıların bir tarafı Android cihaz kullanmaya alışkınken diğer taraf İOS kullanmaya alışmıştır.  Ancak uygulama yayınlama konusunda Android’in kullandığı Play Store’da daha çok uygulama ve oyun yayınlanmaktadır. Halbuki her iki platformda da uygulamanızı yayınlamak size daha çok gelir elde edecektir. Bu yazımızda mobil uygulamanızı İOS’da nasıl yayınlayacağınız sizlere anlatacağız.

APPLE STORE HESABI NASIL ALINIR?

Apple Store’a uygulama yükleyebilmek için öncelikle Apple kimliğinizin olması gerekir. Apple kimliği oluşturmak için Apple kimliği sitesine girip mail, kullanıcı adı ve şifre ve doğum tarihinizi girerek oluşturabilirsiniz.

Apple Store hesabı açmak isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • Apple geliştirici hesabı açmak için öncelikle https://developer.apple.com/programs/ bağlantısına tıklayın ve daha sonrasında sağ üstteki enroll seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra açılan ekranda  start your enrollment butonuna tıklamanız ve sonrasında açılan ekran Apple ID’niz girmeniz gerekiyor. 
  • Daha sonra mailinize gelen e postanıza gelen Apple Geliştirici Sözleşmesini onaylamanız gerekiyor.
  • Daha sonra hesap türünü belirlemeniz gerekiyor.  Bunun için https://developer.apple.com/enroll/ adresine Apple ID’nizle giriş yapmanız gerekiyor.
  • Açılan sayfada size bireysel mi yoksa şirket hesabı mı açmak istediğinizi size soracaktır. Duruma göre tercihinizi yapmanız gerekir.
  • Daha sonra yapacağınız kimlik doğrulamasının ardından açılan sayfada iletişim bilgilerini girmeniz gerekiyor.
  • İletişim bilgilerini girdikten sonra kart bilgilerinizi girip Apple geliştirici hesabını açmış oluyorsunuz. (Not: Apple Geliştirici Hesabı olanlardan yıllık 99 dolar miktarında bir ücret kesmektedir.)

İOS SERTİFİKALARI NASIL ALINIR?

Yayın Sertifikası:  Apple geliştiricisi hesabına sahip olan herkesin elinde bulunması gereken bir sertifikadır. Bu sertifika sizi uygulamanın sahibi olarak belirler. Bu sayede uygulama yayınlandıktan sonra ki yayınlayıcı kısmında sizin ve şirketinizin ismi yazar. Bu sertifikayı  Keyhan Acces kullanarak elde edebilirsiniz.

Push SSL Sertifikası:  Uygulama bildirimlerini aktif edebilmek için bu sertifikanızın olması gerekmektedir. Her uygulama için ayrı ayrı Push SSL sertifikası oluşturmanız gerekmektedir. Push SSL sertifikasını da Keyhan Acces kullanarak elde edebilirsiniz.