İos Mobil Uygulama İçin Gerekli Olanlar

7052

By Berkay Öztunç 05 Apr 1919

İos mobil uygulama geliştirmecen yapılması gereken bir kaç işlem bulunmakta. Bunların arasında en öncelikli olanı Apple geliştirici hesabı almanız gerekmekte güncel fiyatı 99$ olarak hesap yükseltme ücreti alınmaktadır. Kurumlar için bu ücret değişkenlik göstermektedir. Apple geliştrici hesabı için normal bir icloud hesabı alarak sonrada ödeme yaparak bunu geliştirici hesabına yükseltebilmektesiniz. Bir uygulama geliştirmek bununlada bitmemekte, eğer ios ürünleri geliştiriyorsanız tavsiyem bir mac book cihazına sahip olamanız, windows platformalardanda farklı yöntemlerde geliştirilebilmektedir. Ama düzgün bir geliştirme için önerim budur.

 

Apple geliştirici için önemli olan öncelikler

Apple Geliştirici hesabını alımından sonra, xcode uygulaması ve fiziksel test edebilceğiniz bir ios yazılıma ihtiyacınız bulunmaktadadır . Emulatörler size istediğinizi sunsada fiziksel bir zihazla teslerlerde daha faklı açıklar ve sorunlar çıkabilmekte . Örnek vericek olursak facebook ile giriş fiziksel bir ortamda daha sağlıklı test edilebilmeketir. Geliştiri imzası ve anahtarları mac işletim sistemi ile uyumlu çalışmakta olduğundağundan keychain uygulamasında kolaylıkla kullanılabilmektedir. Tüm ortam bileşenleriniz tamamlandıkdan sonra gerekli olan geliştirme dilleri ve kütüphaneler.

 

Apple geliştirileri için gerekli kodlama dili

İos geliştiricisi olmak istiyorsanız, bunun için öncelikle ios geliştiric dillerinden birine hakim olmanız gerekmektedir. Bunlar ; swift ,objectiv-c ve metal dir. Popüler olarak objective-c kullanılmaktadır. Ama apple'ın önerisi swift dilidir. Yeni kütüphaneler ve gelişme açısından swift dili daha performansılı çalışmaktadır. Oyun temalı çalışmak için ise metal dilini kullanız gerekmektedir. Bu diller "native" yani özgün dillerdir, apple la çalışabilmesi için geliştirilmiştir. Bu dillere ek olarak "cross-platform" olarak adlandırdığımız bir uygulama geliştirme metoduda bulunmaktadır. Çapraz platformda kullanılan dil ise javascrip, html ve css dir. Bu diller daha yaygın ve örneklendirmesi çoktur. PErformans bakımından özgün gillere göre daha az performans verebilirler. Bu durum sizin geliştiriciliğinize kalmıştır kimi çapraz platform ise özgün dile göre daha gelişmiştir.