Ok ve Yay yapımının püf noktları

6892

By Berkay Öztunç 05 Apr 1919

Ok ve yay eskilerden günümüze kadar gelen bir alet, günümüzde spor alanında kullanılan bu alet geçmişte bir savaş silahı olarak kullanılmaktadır. Ok ve yay yapmak için gerekenler çok basit olmasına oranla iyi bir ok yapmak için ciddi bir işlem gerekmektedir. Yay genelde kayın ve söğüt ağacından yapılmaktadır. Bu ağaçların damarları esneme ve çatlamama özelliğine sahiptir. 

Bir okun isabetli olması için işlenen ahşabın germe işleminin süresi bağlı olarak gerilme işlemi ayarlanır. Genelde ortalama yayların büyüklüğü 1 ila 1.5 metre arasındadır. Bazı ülkeler ve kabilelere göre değişiklik gösteren bu aletin işlemeleri de çok değişiklik göstermektedir.

Ölçeklendirme

Bir yay yapımının en önemli noktalarından biri yayın ölçeklendirilmesi. Bir ölçek belirlemenin en kolay yolu ise bir önceki tasarımınızdan yola çıkmanız. Ölçeklendirmenin yay ve ok üzerinde etkisi büyüktür. Daha büyük ok daha isabetli diye bir seçenek yoktur. Genllikle atış menzili için okların boyutları büyütülür. Ama genelleme yapacak olursak atıcı için idaal boy hedef için en isabetli olanıdır.

Ağacın Hasarlarını Onarma

Ağaçların içerisinde bazen eksikliklikler ve delikler olabilmekte, Bu delikler gerilme esnasında yayınıza sorun yaratabilmektedir. Bir çok yayın çatlama noktası bu noktalardır. Önerim eğer ağacınızda bir delik çıktıysa yeniden oymanız olacaktır. Ama bunu denemek istersenizde ağacın üzerine çatlamaması için macun ve yumuşak yapıştırıcılar sürebilirsiniz. Yayınızda genelde sert maddeler kullanamazsınız bunlara yapıştırıcınız da girmekte.

Gerdirme 

Bu işlem kademeli olarak yapılabilir veya ağacınıza ve gücünüze güveniyorsanız bir seferde de gerdirebilirsiniz. Ama oldukça gergin bir ok olmaması için kademeli olarak eğilme işlemi yapamnızı öneririm. Burdaki önemli olan nokta yayın daha ham olması, bu işlem sırasında ağaç yaş olduğundan istediğiniz kavisli şekli alabilmekte. Zaman içerisinde şekli oturduğunda ağacınızı kurutucak ve cilalayacaksınız o işlemden sonra kavisiniz devam etmeyecek ve mükemmel yay şeklini alıcaktır.