Go pro kullanırken dikkat etmeniz gereken 3 kural

6864

By Berkay Öztunç 05 Apr 1919

Go pro veya diğer aksiyon kameraları artık günümüzde yer almakta , muhteşem seyehat videoları , aksiyon anınızın kayıtları gibi noktalarda çekim yapmamıza olanak sağlayan bu cihazlar oldukça popüler. Piyasada aksiyon kameraları 300 TL den başlayıp 4000TL ye kadar çıkmakta , bunda kalite ve marka faktörleri de bulunmakta. Peki aksiyon kamerelarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz. Aksiyon kamerasında nasıl güzel videolar çekeriz ?

Aksiyon kamerasında iyi açı yakalama 

Aksiyon kameraları genelde bir eylemin yapıldığı yerde kullanılır. Bu durumda 2 seçeneğiniz var ya aksiyona ilk kişi bakış açısıyla yani kendi görüş açınızla veya aksiyonu gerçekletiği yeri bir bütün halinde çekmeniz. İlk kişi bakış açısı go pro aksiyon kameresında genelde kullanılan bir açı. Go pro kamerası ile mekan açısında ise aksiyon görüntünün %70 ini oluşturması gerekmekte. Daha küçük kalması durumunda bu aksiyonu değil çevrenizin videosu olmuş olucaktır.

 

Go pro veya aksiyon kamerasında ses özelliği

Tüm bu cihazların ses özellikleri gelişmiş durumda ama ufaklıklarından kaynaklı ses istediğiniz kalitede olmayabilir. Bu yüzden video çekerken aksiyon kamerasının ses özelliğine pek güvenmenizi tavsiye etmem. Bunun için birkaç uygulama ve bir ucuz mikrofonlarla tam bir kayıt yapabilirsiniz. Bunun haricinde video düzenleme aşamasında dublaj yapabilirsiniz.

 

Go pro video düzenlemeyi unutmayın

Kesinlikle ve kesinlikle çekilen videonuzu düzenleyin. Bu sizin videonuzun sunum kalitesini arttıracaktır. Zamanlayıcı özellikleri farklı açılarda çekimlerin karışıklığı güzel bir video kalitesi sunucaktır. Go pro 4K ile çekilen video kalitelerini arttırmak ve görüntünün filtre ayarları için mutlaka düzenleme yapmanız gerekmektedir.