Ahşap katana kılıcı nasıl yapılır ?

7171

By Berkay Öztunç 05 Apr 1919

Katana kılıcı bildiğimiz üzere felsefesi olan bir kılıçtır. Bu yazımda sizlere izlediğim bir videodan katana kılıcını nasıl tahtadan nasıl yapıldığını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyacağım. Ahşap kılıçlar çocukken çok oynadığımız bir şeydi. Peki ahşap bir katana olsaydı ne olurdur? 

Ahşap katana kılıcı için bir atölyeye ve bir çok delme, zımparalama ve oyma aletine ihtiyacınız var. Ahşabın sağlıklı seçilmesi ve düzgün kurutulmuş olması çok önemli. Katana kılıçları keskinlikleriyle bilinmekte, lakin ahşap bir katanadan o keskinliği bekleyemeyiz. Görsel olarak ahşap bir katana kılıcı çok iyi görüntü sağlamakta. Şimdi gelelim ahşap bir katana kılıcı yaparken dikkat etmemiz gereken ustalık gerektiren noktalara.

Katana kılıcı eğiminde ahşabın hazırlanması

Eğim katana kılıcı için denge sağlıyan bir etmendir. Bu yüzden ahşabınızın doğru bir eğimde zımparalanması çok önemlidir. Katana şeklini vermek için ahşabı kalın bir yerden ince bir düzleme doğru zımparalamamız gerekiyor.

Katana kılıcı kabzası yapımı

Katana kılıcını bir bütün olarak düşündüğümüzde kılıç kabzası çok sıkı bir şekilde tutması gerekmektedir.Bu durum için katana kılıcının kabzasını milimetrik boşluklar olacak kilte ayarlanması gerekir. Mümkünse kılıç için hiç boşluk olması gerkiyor. Bunun için yapışkanınızı ahşap tozu ile karıştırmanızı tavsiye ederim.