2020 Türkiyedeki yazılım sektörü kişisel değerlendirmesi

1124

By Berkay Öztunç 08 Aug 2020

2008 den beri yazılım bir programcı olarak başlıyıp sonrasında mühendisliği sonrasında ise sektörel olarak ticaret ve girişimlerini takibini sürekli olarak yapmaktayım. Yazılım sektöründeki en büyük ve her zaman sürücek negatif etki teknolojinin bilinmez olarak yüksek maliyetinin olması. Yerel noktalarda teknoloji ile katma değer kazanımı bir hayli zor, hali hazırdaki piyasalarda belirli firmalar tarafından domine edilmekte. Yeni firmalar ise bu firmalar ile mücadele edememekte. Tabiki eğlence ve hizmet sektörüde var yazılım alanında. Corona ile beraber kişilere özel hizmet veren appler veya bu hizmetleri bulan appler belirli oranlarda hayatımıza girdiler ama ne kadar başarılılar bilinmez. Oyun sektörü yıllar geçsede ayakta kalıcak ve her geçen sene dahada büyüyecekti çünkü oyunlarda çok hızlı tüketilip yenilerinin talebi oluşturuyorlar. Sektörek olarak covid19 tüm fren etkisi sonrasında yazılım sektörü 1 tık daha önde açıldı. Katma değerin web ve yazılım dünyasında olduğunu anlayan herkez bu alanda kodlama desteği alamak için girişimde bulundular. Krizden kaynaklı bütçesi az olan kişiler işlerini yaptıradılar veya bilmiyen kişilere bütçelerini kaptırdırlar. Dikkat etmek lazım her sektörde olduğu gibi yazılım sektöründede bu tarz kişiler var. Yazılım sektüründe bazı yerel iştelmeler cidden işlerinde başarılı, küçük ve orta sınıfı hedeflemiş işletmeler ve yazılım atölyeleride bulunmakta (örn:digitexa)

Oyun sektörüne girerken nelere dikkat etmelisiniz ? 

Şu anda en gözde yatırım "bir mobil oyun yaptıralımda köşe olalım" kafası, ama bu iş öyle değil paranızı tarlaya yatırıp şeker bancarı yetişrtirip satsanız daha kolay para kazanırsınız bundan emin olun. Eğer işten anlamıyorsanız mutlaka 2 firma ile çalışın 1'i bağısız danışman 1'ide oyun firması olsun.

  • Ekip kadrosu en az 4 (Yazılımcı, Arayüzcü, Grafiker,Yönetici) büyüklüğe göre artar
  • Mağzada 1 edet uygulaması olmalı
  • Kullandığı teknolojiler versiyonları o yıla en yakın olanlarımı (örn: unity 2020 mi 2019 mu)
  • Yazılımı uygun standartlardamı geliştirmekte (kod içerisinde yorum ne kadar kullanılmış)

Diğer etmenleri yazmıyorum kalite vs. zaten onları okumuşsunuzdur.

Neden bağımsız yazılım danışmanı ?

Yapıcağınız işin bütçesini takibini ve kaltesini anlayıcak profesyonel biri olmalı ve bağımsız bir şekilde size net raporlar verebilmeli. Şimdi size üretici firma kalkıpda "biz kodları vcs de tutuyoruz istersiniz sizede accesss veririz kaynak kodları orda barındıyoruz" dediğinde birnin orda çıkıp "tüm dosyalar vcs de tutulmalı bağıntılık yaratanlar ve ayarlar." demesi gerekirki, aldığınız hizmet için paranızın çoğunu çöpe atmayın.

Oyun firmasının deneyimli olmalı ?

Bazı noktalarda evet diyebiliriz ama profesyonel bir ekip istenilen herşeyi yapabilir. Burdan şunu demek isterim bir web ajansına gidip oyun yaptırabilirmiyiz diye sorarsanız "evet" diyebilirim ama o web ajansının ne kadar başarılı olduğuna bağlı. Bu başarılarına ek olarak mobil alanın en önemli bilgi gereksini şudur bir uygulama yayınlamışlarmı 

BİR UYGULAMA YAYINLAMA

Bilmeyen ve 0 dan yapmak istiyen biri için ömür törpüsü, en profesyoneli bile 6 ay sonra nasıl değişiklikler olcağını bilmiyorlar. Apple yada google tarafından bir kişi tarafından belirli bir zamanda uygulamanız inceliyor ve bununlada bitmiyor. Daha bir sürü belgeler mağza varlıkları vs gibi işlemler var. O yüzden mutlaka mağzada bir uygulaması olsun